Klausos sutrikimai vargina įvairaus amžiaus žmones. Kol vieni „užsidaro į narvelį“, kiti ieško būdų, kaip išgyti. Apie binauralinį girdėjimą ir klausos aparatus pasakoja gydytojas Evaldas Butkus:
– Klausos pablogėjimo dažnumas priklauso nuo amžiaus: apie 30 proc. 60-mečių, apie 60 proc. 70-mečių ir daugiau nei 80 proc. 85 metų ir vyresnių žmonių turi susikalbėjimo problemą dėl klausos sutrikimo. Gerokai rečiau, bet bendravimą apsunkinančių klausos sutrikimų turi ir jauni žmonės.
Žmonės turi du pasirinkimus: pirmasis – nedaryti nieko, vengti bendrauti („užsidaryti į narvelį“) ir toliau bloginti situaciją, antrasis – ieškoti pagalbos ir spręsti iškilusią problemą. Vienos ausų ligos gydomos vaistais, kitos operuojamos, dar kitos gydomos klausos aparatais. Šioje situacijoje žmonės vėl turi du pasirinkimus: klausos aparatas vienai ausiai arba du klausos aparatai abiem ausims.
Labai dažnai net medikai suteikia klaidingos informacijos savo pacientams, kaimynams, net ir giminaičiams, rekomenduodami pasirinkti vieną klausos aparatą. Kodėl klaidingai? Ausų funkcija yra aplinkos garsus – oro virpesius – paversti elektriniu impulsu, kurį gali suvokti ir analizuoti galvos smegenys. Dėl binauralinio (abiausinio) girdėjimo efekto žmonės jaučia garso bangos kryptį, gali nustatyti garso šaltinį 360 laipsniu diapazone visose plokštumose.
Dėl binauralinio girdėjimo (dviejų ausų ir dviejų klausos aparatų naudojimo) pašnekovo kalba būna aiškiau girdima, suprantama, tampa lengviau bendrauti. Geriau suprantami pašnekovo žodžiai, tiek kalbant veidu į jį, tiek nestovint veidu į veidą, taip pat lengviau bendrauti, esant triukšmui supančioje aplinkoje. Dėl binauralinio girdėjimo efekto yra vienodai apkraunami informacija abu smegenų pusrutuliai (abi smegenų pusės), o šis faktorius yra svarbus senatvinės demencijos ir Alzheimerio ligos progresavimo stabdymui.
Pirmutiniai ir ankstyviausi priešklinikiniai Alzheimerio ligos požymiai yra kvapų identifikavimo sutrikimas bei klausos silpnėjimas. Vieno klausos aparato, vadinasi, vienos ausies naudojimas yra tik vienos smegenų pusės panaudojimas. Kartu tai ir blogesnis, nei galėtų būti, žodžių ir kalbos suvokimas, skurdesnės komunikavimo galimybės, psichologinių problemų ir depresijos eskalavimas.
Naudojant vieną klausos aparatą, daug žodžių skamba panašiai, todėl būna sunku suprasti pašnekovą. Su vienu klausos aparatu kalba gali būti išskiriama iki trijų metrų atstumu, kai, naudojant du klausos aparatus, žodžius galima išskirti iš 9 metrų atstumo. Pasaulinės klasės klausos aparatų gamintojos „Phonak“ unikali technologija „VoiceStream“ bevieliu ryšiu sujungia du aparatus į vieną funkcinį vienetą, kas dar pagerina girdėjimą visose gyvenimo situacijose. Du klausos aparatai efektyviau slopina ūžesį galvoje ir ausyse. Ūžesio problema vargina daug žmonių.
Vienintelis ir nenuginčijamas binauralinio girdėjimo dviem klausos aparatais trūkumas yra finansinė klausimo pusė: du klausos aparatai kainuoja daugiau nei vienas. Tačiau susigrąžintas girdėjimo ir bendravimo malonumas žmonėms kompensuoja patirtas išlaidas. Neužsidarykite į narvelį! Geriau girdėkite jau rytoj!
Straipsnį parengė gyd. Evaldas Butkus, Europos nosies ligų gydytojų asociacijos narys