Refliuksas (reflux) yra anglų kalbos sulietuvintas žodis, reiškiantis tekėjimą atgal.
Gastroezofaginis refliuksas – būklė, kai skrandžio turinys teka atgal į stemplę.
Gastroezofaginio refliukso liga yra diagnozuojama kai skrandžio turinys užteka į stemplę (gali pasiekti ryklę, nosį, bronchus) ir sukelia simptomus, kartu esant arba nesant stemplės gleivinės pakitimų. Priklausomai nuo užtekėjimo zonos (stemplė, ryklė, gerklos, nosis, ausis, bronchai) atsiranda atitinkami simptomai.
Gastroezofaginio refliukso liga yra gana klastinga liga, gali ilgai vystytis be simptomų arba pasireikšti ne virškinimo sistemos, bet kitų sistemų pažeidimo simptomais (viršutinių ir apatinių kvėpavimo takų, kardio-vaskulinės sistemos). Dažnokai nesėkmingai gydomos vaistais ar net operuojamos kitos ligos, kai pagrindinė priežastis būna antrame plane, be išreikštų simptomų ir nediagnozuojama. Pavyzdys gali būti dėl dažnų gerklės skausmų diagnozuojama „lėtinė angina“, operuojama, o po chirurginio gydymo išlieka tie patys anksčiau buvę simptomai.
Gastroezofaginio refliukso ligos variantai:
1. pagal simptomus. Atsižvelgiant į dominuojančius simptomus yra skiriama tipinė gastroezofaginio refliukso liga ir viršstemplinė (netipinė arba atipinė) gastroezofaginio refliukso liga.
2. pagal skrandžio turinio cheminę sudėtį. Atsižvelgiant į atpilamo (grįžtančio į stemplę) skrandžio turinio cheminę sudėtį gali būti rūgštinio turinio gastroezofaginio refliukso ligos variantas ir nerūgštinio (neutralaus, šarminio arba tulžinio) turinio gastroezofaginio refliukso ligos variantas.
3. pagal atpilamo turinio fizines savybes. Atsižvelgiant į atpilamo (grįžtančio į stemplę) skrandžio turinio fizines savybes gali būti skysto turinio gastroezofaginio refliukso ligos variantas ir dujinio turinio gastroezofaginio refliukso ligos variantas.
4. endoskopinio tyrimo metu (“gastroskopijos”) stemplėje yra skiriami neerozyvinis ir erozyvinis
gastroezofaginio refliukso ligos variantai.
5. pagal ligos eigą skiriami nekomplikuotas gastroezofaginio refliukso ligos variantas ir gastroezofaginio refliukso ligos komplikacijos.
6. pagal gydymo rezultatus yra išskiriami įprastinis gastroezofaginio refliukso ligos variantas ir rezistentiškas protonų siurblio inhibitorių grupės vaistams gastroezofaginio refliukso ligos variantas.
7. priklausomai nuo amžiaus skirtinga gastroezofaginio refliukso ligos manifestacija, eiga, gydymo trukmė ir prognozė bus naujagimiams, vaikams, darbingo amžiaus suaugusiems ir senjorams.
Pirmiausiai, gastroezofaginio refliukso liga ilgai gali vystytis be būdingų (tipinių) simptomų. Gastroezofaginio refliukso ligos simptomai priklausomai nuo ligos pobūdžio yra skirstomi į tipinius (atsiranda dėl skrandžio tūrinio poveikio į stemplę) ir netipinius (atsiranda dėl skrandžio turinio poveikio į kitus organus – ryklę, gerklas, nosį, ausis, bronchus tiesiogiai arba netiesiogiai, kaip nervinių refleksų trigeris).
Tipiniai simptomai:
Rėmuo
Atpylimai
Rūgštumas
Apsunkintas, skausmingas rijimas
Netipiniai simptomai:
Jautri, skausminga, sausa gerklė
Svetimkūnio, kąsnio pojūtis gerklėje
Krenkštimas
Užkimimas
Kosulys ir/ar dusulys
Krūtinės skausmai
Klausos pablogėjimas, besikartojantys ausų uždegimai
Dantų emalės pažeidimas
Burnos gleivinės pažeidimas
Liežuvio pakitimai
Padidintas seilėtekis
Kartumas
Gastroezofaginio refliukso liga nustatoma remiantis: pacientų nusiskundimais.
Bendrais tyrimo metodais: apklausa, apžiūra, apčiuopa ir kt.
Specialiais tyrimo metodais: stemplės ir skrandžio endoskopinis tyrimas (gastroskopija).
Biopsija (netaikoma rutiniškai, tik esant specialioms indikacijoms).
Radiologiniais tyrimo metodais (netaikoma rutiniškai, tik esant specialioms indikacijoms).
Specialistų konsultacijos. Įtariant viršstemplinę gastroezofaginio refliukso ligos formą skiriamos specialistų konsultacijos (ausų-nosies-gerklės, pulmonologo, kardiologo, odontologo) su šių organų sistemų reikalingais tyrimais.
GERL gydymas: mityba ir gyvenimo būdas
Mitybos patarimai
Valgyti reguliariai ir dažniau: 4-5 kartus per dieną.
Valgyti nedideliais kiekiais (mažinti suvalgomo maisto tūrį) , maistą gerai sukramtyti, neskubant.
Vengti didelių patiekalų porcijų.
Nevalgyti dvi-tris valandas prieš einant miegoti, vakarienei nevalgyti mėsos patiekalų.
Po valgio nesilankstyti, nesėdėti (pasilenkus į priekį – pvz. prie kompiuterio), negulėti, geriau pavaikštinėti.
Vengti maisto produktų, kurie sukeltų diskomforto pojūtį pilve, krūtinėje ar gerklėje.
Vengti rūgštaus, kepto, riebaus maisto, bulvių traškučių, pomidorų padažo.
Vengti mėtomis gardinto maisto: mėtų arbatos, kitų gėrimų su mėta, ledų, šokolado, saldainių.
Vengti „gazuotų“ gėrimų: vanduo, Coca-Cola ir pan., alus, sidras, putojantis vynas.
Vengti citrusinių vaisių, jų sulčių, obuolių sulčių.
Nevartoti C vitamino „imuniteto stiprinimui“, nes askorbo rūgštis gali pabloginti GERL eigą.
Nevartoti iš kukurūzų pagamintų sausų pusryčių (pastoviai), nes virškinimo procese dar skrandyje iš kukurūzų pasigamina cheminė medžiaga, panaši į acetilsalicilo rūgštį (aspiriną), kuri sukelia skrandžio bei stemplės gleivinės pažeidimą.
Kavą leidžiama gerti pirmoje dienos pusėje, mažais tūriais, 1-2 puodeliai.
Vengti kakavos produktų: šokolado, kakavos gėrimo (pastoviam vartojimui).
Aštraus maisto poveikis sergant skrandžio ligomis
Aitriojoje paprikoje yra apie 200 biologiškai aktyvių medžiagų, vitaminų ir provitaminų, mineralų –naudingų komponentų. Pagrindinė biologiškai aktyvi medžiaga yra kapsaicinas, kuri suteikia aštrumo,deginimo pojūtį patiekalams. Šis pojūtis atsiranda dėl kapsaicino veikimo į burnos, ryklės, stemplės, skrandžio gleivinėje esančių nervų galūnėles, atsakingas už skausmo jautimą. Pastoviai vartojant aštrų maistą mažėja nervų jautrumas dėl atsiradusio medžiagos P –atsakinga už nervinio signalo perdavimą- trūkumo. Medžiaga P yra svarbi nervų sistemos veiklai, o kapsaicinas greitai ir ilgam sumažina jos išteklius. Todėl sergant gastroezofaginio refliukso liga simptomai gali susilpnėti ar net išnykti (nebejaučiamas rėmuo, atpylimai – pojūčiai, susiję su skausmo nervų veikla), pacientai gali pasijusti geriau, bet liga toliau progresuoja nebyliai, vystosi komplikacijos arba liga diagnozuojama sudėtingų komplikacijų stadijoje. Šalyse, kur aštrus maistas yra svarbus mitybos komponentas, stemplės ir skrandžio vėžių yra daugiau, jie diagnozuojami pavėluotai.
Gyvenimo būdas
Rūkymas. Cheminis ir radiacinis poveikis. Rūkant po 1,5 cigarečių pakelio per dieną metinė radioaktyvios spinduliuotės dozė yra 60-160 mSV, kai foninė gamtos spinduliuotė yra iki 3 mSV per metus. Radiacija skatina normalių audinių metaplaziją ir veda link vėžio. Rūkant susidaro 19 cheminių karcinogenų (vėžį sukeliančių medžiagų) ir dar virš 100 kitų cheminių junginių. Seilėse ištirpusios ar nusėdusios cheminės medžiagos yra nuryjamos, dirgina stemplės ir skrandžio gleivinę, didina skrandžio sulčių (ir rūgščių) gamybą. Nikotinas atpalaiduojančiai veikia raumenį, kuris kaip vožtuvas atskiria stemplę ir skrandį. Dėl šio raumens silpnumo skrandžio turinys dažniau užteka į stemplę ir sukelia arba palaiko gastroezofaginio refliukso ligą.
Alkoholis. Silpni, putojantys („gazuoti“) alkoholiniai gėrimai skatina raugėjimą, o kartu tai yra dujinio refliukso forma (kartu su dujomis iš skrandžio pasišalina ir skrandžio sulčių lašeliai, pasiekiantys burną, nosį). Stiprūs alkoholiniai gėrimai skatina pažeistos stemplės gleivinės metaplaziją ir vėžio atsiradimą.
Sportas. Nerekomenduojama sportuoti iš karto po valgymo.
Poilsis. Tinkamas poilsis, pilnavertis miegas yra GERL profilaktika. Ir priešingai, nuolatinis stresas, nuovargis skatina virškinimo sistemos sutrikimus.
Nutukimas. Didelis viršsvoris yra gastroezofaginio refliukso ligos rizikos ir gydymo prognozę bloginantis faktorius.
GERL gydymas: vaistai
Gydytojas vaistus parenka atsižvelgdamas į gastroezofaginio refliukso ligos klinikinį variantą, ligos eigą. Gali būti taikoma monoterapija (gydymas vienu vaistu) arba politerapija (gydymas įvairiais vaistų deriniais). Vaistų dozė bei gydymo trukmė parenkama individualiai.
Vaistų grupės
Protonų siurblio inhibitoriai. Šie vaistai efektyviausiai mažina rūgšties gamybą skrandyje. Pagrindinė vaistų grupė gastroezofaginio refliukso ligos gydymui. Vaistų veikliosios medžiagos:
Omeprazolis
Lansoprazolis
Rabeprazolis
Pantoprazolis
Esomeprazolis
Dekslansoprazolis
Vaistai skiriasi chemine formule, efektyvumu, veikimo trukme, galimais pašaliniais poveikiais, vartojimo parodymais.
Histamino H2 receptorių antagonistai. Pradėti vartoti klinikinėje praktikoje nuo 1981 metų. Atsiradus naujai vaistų grupei, protonų siurblio inhibitoriams, H2 receptorių blokatorių vartojimas smarkiai sumažėjo. Mažina rūgšties gamybą skrandyje. Vaistų veikliosios medžiagos:
Famotidinas
Ranitidinas
Dopamino antagonistai. Didina apatinio stemplės sfinkterio tonusą. Skatina stemplės, skrandžio, plonosios žarnos peristaltiką. Vaistų veikliosios medžiagos:
Domperidonas
Metokloprapidas
Itopridas
Gleivinę saugantys vaistai. Sudaro apsauginį sluoksnį. Šis sluoksnis apsaugo gleivinę nuo pepsino, skrandžio rūgšties ir tulžies rūgščių virškinamojo poveikio. Vaistų veikliosios medžiagos:
Sukralfatas
Antacidiniai vaistai. Neutralizuoja skrandžio rūgšties perteklių. Vaistų veikliosios medžiagos:
Kalcio karbonatas
Magnio karbonatas
Magnio oksidas
Aliuminio oksidas
Centriniai miorelaksantai. Didina apatinio stemplės sfinkterio tonusą. Vaistų veikliosios medžiagos:
Baklofenas
Tricikliniai antidepresantai. Skausmo ir sensorinių neuropatijų moduliacijai. Lėtinių neuroplastinių procesų centrinėje ir periferinėje nervų sistemose valdymui (atsiranda dėl gastroezofaginio refliukso ligos). Vaistų veikliosios medžiagos:
Amitriptilinas
Selektyvūs serotonino reabsorbcijos inhibitoriai. Skausmo ir sensorinių neuropatijų moduliacijai. Lėtinių neuroplastinių procesų centrinėje ir periferinėje nervų sistemose valdymui (atsiranda dėl gastroezofaginio refliukso ligos). Pažeistų nervinių ląstelių regeneracijos skatinimas. Vaistų veikliosios medžiagos:
Sertralinas
Escitalopramas
Duloksetinas
Vaistai epilepsijai gydyti. Skausmo ir sensorinių neuropatijų moduliacijai. Lėtinių neuroplastinių procesų centrinėje ir periferinėje nervų sistemose valdymui (atsiranda dėl gastroezofaginio refliukso ligos). Vaistų veikliosios medžiagos:
Gabapentinas
Pregabalinas
Mechaninio poveikio medicinos priemonės:
1. Keičia skrandžio turinio fizikines savybes (didina tirštumą, klampumą). Tirštesnis skrandžio turinys rečiau atsipila į stemplę ir gerklę, mažiau dirginama stemplės ir kvėpavimo takų gleivinė.
2. Dėl išorinio spaudimo sumažėja viršutinio stemplės sfinkterio pralaidumas skrandžio turiniui, tokiu būdu apsaugant kvėpavimo takų gleivinę.
Viena didžiausių klinikinių problemų, kad GERL simptomus turintys pacientai iki kreipdamiesi pas gydytoją vidutiniškai kenčia daugiau kaip 1,5 metų, o tai gali sukelti rimtas šios ligos komplikacijas. Komplikacijos išsivysto negydant arba netinkamai gydant gastroezofaginio refliukso ligą.
Ezofagitas. Tai stemplės gleivinės uždegimas, kurį sukelia dažnai pasikartojantis skrandžio turinio poveikis.
Būna įvairaus sunkumo laipsnio – nuo pažeidimų, stebimų tik mikroskopu iki plačių gleivinės plotų pažeidimų, stebimų įprastinio endoskopinio tyrimo (gastroskopijos) metu. Dėl ezofagito atsiranda rėmuo, krūtinės skausmas, rijimo sutrikimas, kraujavimas. Ezofagito laipsniai nustatomi remiantis priimta Los Angeles klasifikacija.
Barrett-o stemplė. Tai būklė, kurios metu apatinėje stemplės dalyje normalias ląsteles pakeičia nebūdingos (nenormalios) ląstelės, įvyksta metaplazija. Barrett-o stemplė yra ikivėžinis susirgimas. Daugėjant sergančių
gastroezofaginio refliukso liga, kartu dažniau aptinkama ir ši grėsminga komplikacija. Dažniau būdinga vyrams. Diagnozuojama atliekant endoskopinį tyrimą (gastroskopiją) ir atliekant biosiją. Biopsija (lotyniškai "bio" - gyvybė, "opsija" - žiūriu) - tai audinių paėmimas iš gyvo organizmo ir jų mikroskopinis tyrimas, nudažius specialiais dažikliais. Vienam iš 300 pacientų per metus išsivysto stemplės vėžys.
Striktūra. Stemplės striktūra – tai randinis stemplės susiaurėjimas dėl ilgalaikės gastroezofaginio refliukso ligos. Pagrindinis požymis – sunkumas ryjant maistą. Iš pradžių sunku nuryti kietą maistą, spindžiui siaurėjant tampa sunku nuryti ir skysčius. Gali būti jaučiamas skausmas ryjant, suvalgyto maisto atpylimas bei svorio kritimas dėl mitybos nepakankamumo.
Vėžys. Stemplėje aptinkamas dviejų formų vėžys. Adenokarcinoma (adenocarcinoma iš gr. adēn – liauka ir karcinoma) vystosi iš Barrett-o stemplės, arčiau skrandžio esančioje stemplės dalyje. Plokščialąstelinis vėžys formuojasi vidurinėje ir arčiau ryklės esančioje stemplės dalyje. Plokščialąstelinio vėžio atsiradimui įtaką daro rūkymas, alkoholis bei pomėgis vartoti labai karštą maistą.
Dantų kariesas, arba dantų ėduonis.
Miego apnėja.
Užkimimas. Tai balso aparato pažeidimo simptomas. Veikiant skrandžio turiniui balso klostės sustorėja, vystosi įvairūs dariniai (mazgeliai, polipai, granuliomos), pasikeičia įprastinė gleivinės struktūra (įvyksta metaplazija) ir atsiranda ikivėžiniai pakitimai (lėtinis laringitas) bei vėžys. Ilgiau negu 3 savaites trunkantis užkimimas gali būti pirmas balso klosčių vėžio simptomas.
Kosulys. Kosulys yra kvėpavimo takų ligų simptomas. Sergant gastroezofaginio refliukso liga kvėpavimo takų pažeidimo simptomai (kosulys, dusulys) atsiranda dėl tiesioginio skrandžio turinio poveikio į kvėpavimo takų gleivinę arba netiesiogiai – per nervų galūnėles ir nervinius refleksų lankus, kartu apimant ir centrinę nervų sistemą (galvos smegenis). Ligos: bronchinė astma, bronchitas, plaučių uždegimas.
GERL gydymas: chirurginis
Operacinis gydymo metodas yra taikomas kai gastroezofaginio refliukso ligos medikamentinis
gydymas yra neefektyvus arba yra nustatytos gastroezofaginio refliukso komplikacijos (Barrett-o stemplė, stemplės striktūros, stemplės vėžys).
Gastroezofaginio refliukso ligos chirurginio gydymo pagrindinis tikslas – stemplės ir skrandžio santykinės anatomijos atstatymas: stemplinės angos išvaržos plastika ir apatinio stemplės sfinkterio sutvirtinimas, formuojant skrandžio dugno volelį aplinkui stemplę. Taip panaikinamas skrandžio turinio užtekėjimas į stemplę.
Kitokios operacijos yra atliekamos gastroezofaginio refliukso ligos komplikacijų (Barrett-o stemplė, stemplės striktūros, stemplės vėžys) gydymui.
Nuo 1993 metų diagnozuojame ir gydome gastroezofaginio refliukso ligą.
Didžiausia patirtis Lietuvoje.
1996 m., 9-oji Lietuvos otorinolaringologų konferencija, pranešimas:
„Globus pharyngeus ir gastroezofagialinis refliuksas“;
2002 m. , Ryga, Baltijos šalių 2-asis simpoziumas “Actualities in acid related disorders”, pranešimas:
„Gastroesophageal reflux disease and cancer of throat“;
2006 m., Šiauliai, Lietuvos otorinolaringologų draugijos respublikinė monotematinė multidisciplininė konferencija „Gastroezofaginio refliukso liga otorinolaringologijoje“ organizatoriai, pranešėjai:
„GERL rinologijoje“;
„GERL gastroenterologo praktikoje“;
2008 m. 9-as OESO kongresas (pasaulinė stemplės ligų organizacija), dalyviai.
2008 m. ,Kaunas, mokomoji knyga “Gastroezofaginio refliukso ligos laringofaringinės formos diagnostika ir gydymas“, bendraautorius.
2009 m., Šiauliai, Šiaulių krašto otorinolaringologų draugijos posėdis, pranešimas:
„Dujinis refliuksas ir kvėpavimo takų acidifikacija“;
2010 m. 10-as OESO kongresas (pasaulinė stemplės ligų organizacija), dalyviai.
2012 m. 11-as OESO kongresas (pasaulinė stemplės ligų organizacija), dalyviai.
2015 m. 13-as OESO kongresas (pasaulinė stemplės ligų organizacija), dalyviai.
Diagnozuojame ir gydome gastroezofaginio refliukso ligos įvairius variantus: tipinį ir viršstemplinį, rūgštinį ir nerūgštinį, erozyvinį ir neerozyvinį, skysto turinio ir dujinį, Barrett-o stemplę ir kitas komplikacijas kompetencijų ribose. Skiriame individualizuotą gydymą. Tai vaistų ir jų derinių, vaistų dozių ir gydymo trukmės bei gydymo metodų parinkimas atsižvelgiant į paciento amžių, ligos variantą, ligos trukmę, gretutines ligas ir dėl kitų ligų vartojamus vaistus.
OESO kongresas. 2015 metai | GERL konferencija. 2006 metai. Šiauliai |