Kasmet tūkstančiai Lietuvos gyventojų kreipiasi į specialistus dėl pablogėjusios klausos. Daugeliui tenka įsigyti klausos aparatus. Ar žinote, kad klausos aparatą, norėdami mėgautis klausa ir bendravimu su Jums brangiais žmonėmis, reikia rinktis atidžiau nei, tarkime, buitinę techniką? „Televizorių arba šaldytuvą įsigijote, įjungėte ir eksploatuojate. Su klausos aparatu kur kas sudėtingiau“, – sako gydytojas otorinolaringologas Evaldas Butkus.
Kad pablogėjo klausa, žmogus gali nė nejausti
Anot gydytojo E. Butkaus, neretai pats žmogus supranta, kad turi klausos sutrikimo problemų, tačiau dažniausiai jas pastebi artimieji, draugai ar net viršininkas darbe. Pastaruoju atveju tai būna bene didžiausia motyvacija spręsti netikėtai iškilusią ar tiesiog paties žmogaus įgnoruojamą problemą.
Klausos sutrikimų gali sukelti įvairios priežastys – nuo paprasto sieros kamščio iki auglio. Šie sutrikimai atsiranda staiga arba pamažu ir būna vienpusiai arba abipusiai. Klausos sutrikimą gali lydėti skausmas, pūliavimas, ūžesys, galvos svaigimas, pykinimas ar net vėmimas. Be abejo, esant klausos sutrikimui, reikalinga gydytojo konsultacija. Pirminę apžiūrą atlieka ir pradinę diagnozę nustato bendrosios praktikos gydytojai, tačiau esant sudėtingesnei situacijai reikia specialių žinių bei įgūdžių, tad be ausų, nosies ir gerklės ligų gydytojo konsultacijos neapsieisite. „Yra buvę pacientų, kuriems klausos pablogėjimą sukėlė nosiaryklės srities piktybiniai augliai, tokiu atveju reikalinga ne tik ausies landos apžiūra, bet nuodugnus ausų, nosies ir gerklės ištyrimas“, – pasakoja medikas.
Ausų, nosies ir gerklės ligų gydytojas nustato tikslią diagnozę ir skiria reikalingą gydymą vaistais, operaciją ar klausos gerinimą klausos aparatu. Jeigu klausai pagerinti reikalingas klausos aparatas, pacientas nukreipiamas dar siauresnės specializacijos specialistui, kuris ir parenka reikalingą klausos aparatą bei jį atitinkamai sureguliuoja. Klausos aparato parinkimas yra individualus procesas, padedantis ištirti įvairius klausos parametrus, kurie yra skirtingi kiekvienam žmogui ir net atskirai kiekvienai ausiai, kompiuteriu parenkami tinkami klausos aparatai. Idealu, kai klausos aparatą parenka specialiai paruoštas ausų, nosies ir gerklės ligų gydytojas, galintis įvertinti medicininius ir techninius aspektus. Deja, vis dažniau klausos aparatai tampa masinio pardavimo objektu, pasitelkiant pardavėjus-audiotechnikus, siekiančius ne visapusiško funkcinio, bet gero komercinio rezultato.
Pacientai turi būti aktyvūs
Klausa yra sudėtingas psichoakustinis fenomenas, kuriame dalyvauja ausies kaušelis, landa, būgnelis, klausos nervo skaidulos ir įvairios klausos nervo jungtys, smegenyse esantys kelių lygių klausos centrai. Sklandi visų šių svarbių dalių sąveika garantuoja mums gerą klausą. Gydytojas sako, jog labai retai pasitaiko simetriškas abiejų ausų pažeidimas. Dažniausiai skiriasi klausos analizatoriaus pažeidimo laipsnis ir dažnių diapazonai. Parinktų klausos aparatų procesoriai sudėtingomis kompiuterių programomis yra suderinami pagal įvairius parametrus ir tik tada uždedami pacientui išmėginti. „Tik nešiojant klausos aparatą, kalbos suvokimas gerėja ir klausymosi įgūdžiai tobulėja. Saugiai padėtas į stalčių ar lentyną, klausos aparatas neduos jokios naudos“, – tikina gydytojas.
Deja, klausos aparatai neišsprendžia visų galimų problemų, todėl vienam iš 20 pacientų klausos aparato pritaikyti yra neįmanoma. Taigi, anot gydytojo, labai svarbus yra paties paciento aktyvus dalyvavimas siekiant subjektyviai ir kiek įmanoma objektyviai įvertinti klausos aparato efektyvumą. Jeigu pacientui netinka vienos klasės klausos aparatai, tuomet bandomi kitos klasės, kol patenkinami paciento lūkesčiai.
Išsprendus techninius klausos reabilitacijos klausimus, pradedami spręsti kiti paciento pageidavimai dėl kosmetinių-estetinių aspektų. Klausos aparatai yra skirstomi į dvi grupes: užausiniai ir įausiniai. Įausiniai klausos aparatai yra įvairių dydžių, bet jų bendras bruožas yra tas, jog jie yra patalpinami ausies kanale. Kuo giliau įmanoma į landą įstatyti klausos aparatą, tuo mažiau jo matyti išorėje, vadinasi, pasiekiamas geresnis kosmetinis efektas. Tačiau ši galimybė tiesiogiai priklauso nuo anatominių ausies kanalo ypatumų: kanalo spindžio diametro ir kanalo formos. Kuo siauresnis ausies kanalas, tuo didesnė įausinio klausos aparato dalis lieka išorėje. Užausiniai klausos aparatai kabinami ant ausies kaušelio, nors naujausi klausos aparatai yra labai maži, tačiau jie labiau pastebimi negu įausiniai.
Pasirinkimą lemia pragyvenimo lygis ir šalies tradicijos
„Neretai žmogui iškyla klausimas, ar įsigyti du klausos aparatus, ar vieną, – dalijasi patirtimi medikas. – Binauralinis (abiejų ausų) klausos protezavimas leidžia pasiekti geriausią funkcinį rezultatą – pasiekiamas geriausias girdėjimas ir didžiausias kalbos aiškumas. Vienos ausies klausos aparatas žodžių ir kalbos aiškumą pagerina 60-70 proc. Žinoma, du klausos aparatai kainuoja daugiau.“
Anot gydytojo, pasirinkimą lemia pragyvenimo lygis ir šalies tradicijos. Amerikiečiai 87 proc. atvejų renkasi geresnę klausą, įsigydami du klausos aparatus. Lietuvių pasirinkimas – išdidi bendravimo saviizoliacija, nenaudojant nė vieno klausos aparato, kad kas nors nepasakytų, jog esi kurčias. Ši kvaila nuostata leidžia mums be konkurencijos būti paskutinėje vietoje Europos Sąjungoje pagal reabilituotų žmonių skaičių.
Įausiniams klausos aparatams reikia pagaminti individualų korpusą, skirtą tik vienai konkretaus paciento ausiai. „Manau, neprieštarausite, jog negalima dešinės kojos bato užsiauti ant kairės“, – pavyzdį pateikia gydytojas. Individualaus korpuso gamyba gerokai padidina klausos aparato kainą. Beje, užausiniams klausos aparatams irgi tenka gaminti individualią detalę – ausies įdėklą, jungiantį užausinį klausos aparatą su ausies landa. Vaikams visada pagaminamas individualus ausies įdėklas, kuris kas šešis mėnesius yra keičiamas. Suaugę pacientai individualius įdėklus nešioja keletą metų, tiesa, suaugusiems yra alternatyva – nebrangūs standartiniai įdėklai.
Rinkdamiesi klauso aparatą išlikite budrūs ir dėmesingi
Garantijos sąvoka klausos aparatų atveju yra kur kas platesnė, apimanti daugiau negu ta pati garantija buitinės technikos prietaisams, pavyzdžiui, televizoriui arba šaldytuvui. „Televizorių arba šaldytuvą įsigijote, įjungėte ir eksploatuojate. Su klausos aparatu sudėtingiau. Juk klausa yra sudėtingas psichoakustinis fenomenas, ne statinis, o dinaminis. „Mes turime savybę senti, o klausa – blogėti, – sako gydytojas. – Svarbu tampa ne tik garantijos realizavimas gedimo atveju, nors šveicariški klausos aparatai genda labai retai, bet ir tai, kas ir kur apsiims sureguliuoti klausos aparatą, kas patars įvairiais klausos aparato priežiūros klausimais, taip pat kaip greitai bus suteikta ši pagalba. Svarbu išsiaiškinti, kur ir kaip pasieksite garantinių paslaugų teikėją, ar nereikės vykti į kitą miestą ir panašiai.“
Anot gydytojo, apgautų ir apsigavusių bei nusivylusių besikreipiančių pacientų nuolat daugėja. Ne visi klausos aparatų pardavėjai gali aiškiai atsakyti į visus jums rūpimus klausimus. Kompiuterių programų skirtumai nulemia tai, kad neįmanoma teikti klausos aparatų priežiūros paslaugų kito gamintojo klausos aparatams. Taigi būkite budrūs ir išmintingi, ne vienai dienai įsigydami brangų daiktą, ir mėgaukitės klausa bei bendravimu!
Miglės Remeškevičiūtės straipsnis