Paprastai ausies uždegimas yra siejamas su dviem simptomais: ausies skausmu ir pablogėjusia klausa.

Jeigu pasisekė mažiau ir uždegimas komplikavosi, tada prakiurus ausies būgneliui atsiranda išskyrų tekėjimas. Viena dažniausių vaikų prikurtimo priežasčių yra sekrecinis ausies uždegimas. Tai būklė, kai už ausies būgnelio kaupiasi nepūlingi (neinfekuoti) skysčiai, tuo pat metu nesant ausies skausmo, karščiavimo ir kitų negalavimų.

Ligos pradžioje skysčiai yra vandeningi, slenkant mėnesiams jie tampa klampesni, tirštesni, ilgainiui įgaudami tąsių klijų konsistenciją. Lėtinėje ligos stadijoje skysčiai tampa sąaugomis, deformuojančiomis ausies būgnelį, slopinančiomis klausos kauliukų judesius, dėl to sutrinka garso bangų sklidimas iš išorės klausos nervo link. Šių pakitimų išdava yra prikurtimas. Dažniau serga vaikai. Tėvai nepastebi klausos sutrikimo, kol liga yra apėmusi vieną ausį, nes vienos ausies prikurtimą kompensuoja kita ausis. Ir tik atsiradus pažengusiam abiejų ausų pažeidimui, kai skysčiai susikaupia abiejose ausyse, tėvai ilgainiui atkreipia dėmesį į vaikų „kaksėjimą“. Vienoje Šiaulių mokyklų ištyrus 83 mokinius 8–9 metų amžiaus grupėje būdingi sutrikimai nustatyti 11 proc. vaikų.

Kokios priežastys nulemia sekrecinio ausies uždegimo atsiradimą? Yra dvi moksliškai pagrįstos šios ligos atsiradimo teorijos. Pirmoji, vadinama klasikine, yra senesnė ir teigia, kad sekrecinį ausies uždegimą sukelia ausies trimito (vamzdelis galvoje, sujungiantis nosį ir ausį) funkcijos sutrikimas. Šį sutrikimą sukelia nosies, sinusų ir nosiaryklės infekcija, alergija, adenoidai, rečiau gomurio apsigimimai.

Naujausia teorija randa ryšį tarp skrandžio turinio užtekėjimo į nosiaryklę ir sekrecinio ausies uždegimo atsiradimo. Dar 2007 m.
M. Crapko su kolegomis skystyje už būgnelio 60 proc. vaikų rado skrandžio sulčių pėdsakus. 2015 m. analogiškus duomenis gavo O‘Reilly su kolegomis ir padarė išvadą, kad skrandžio turinys aktyvuoja genus, atsakingus už sekreto produkciją vidurinėje ausyje. Panašu, kad teisingos ir reikšmingos abi teorijos. Suaugusiems ir vyresnio amžiaus žmonėms beskausmis sekrecinis ausies uždegimas atsiranda dėl sinusitų, nosiaryklės auglių, rečiau cistų.

Kokia šios ligos diagnostika? Svarbus tyrimas yra labai detali būgnelio apžiūra. Ausies būgnelis yra 8–9 mm diametro, kai kurios svarbios detalės – tik 1,5–2 mm dydžio, todėl įprastinės apžiūros metu nelengva įvertinti jų būklę. Šiuolaikinės vaizdinimo priemonės – ausies endoskopas su vaizdo sistema – leidžia mažas būgnelio detales išdidinti ir tinkamai įvertinti. Kitas svarbus tyrimas yra timpanometrija. Tai neinvazyvus, nevarginantis paciento, visiškai neskausmingas, bet labai informatyvus tyrimas. Vienas iš pirmųjų Lietuvoje ir pirmasis Šiaulių krašte šis tyrimas buvo pradėtas taikyti Butkų klinikoje, kur sukaupta didžiausia šio tyrimo atlikimo ir interpretavimo patirtis. Timpanometrija yra objektyvus tyrimas, parodantis ausies būgnelio, klausos kauliukų, ausies trimito būklę. Trečias svarbus tyrimas yra nosiaryklės būklės įvertinimui atliekama lanksti endoskopija. Nosiaryklės apžiūra reikalinga vaikams (sinusitų, alergijos, adenoidų, skrandžio turinio refliukso diagnostikai) ir suaugusiems (sinusitų, cistų, auglių, skrandžio turinio refliukso diagnostikai). Šis tyrimas Butkų klinikoje atliekamas ploniausiu Šiaulių krašte (2 mm) JAV pagamintu lanksčiu endoskopu. Butkų klinika taip pat yra nosiaryklės apžiūros lanksčiu bei nelanksčiu endoskopais pradininkas Šiauliuose. 20 metų atliekant nosiaryklės endoskopiją, sukaupta vertinga techninė ir klinikinė patirtis.

Koks sekrecinio ausies uždegimo gydymas? Lengvais atvejais galimas savaiminis pasveikimas. Kitais atvejais gydymo sėkmė priklauso nuo tikslios ligos išsivystymo eigos atkūrimo. Priežasčių radimas bei jų palaipsnis eliminavimas garantuoja sėkmingą konservatyvų gydymą. Pagrindinis gydymas yra vaistais. Vienas iš pažangesnių gydymo metodų yra JAV pagaminti minikompresoriai, leidžiantys intensyvinti gydymą namų sąlygomis. Ši nauja technologija sėkmingai padeda šiauliečiams daugiau nei dvejus metus. Chirurginis gydymas taikomas užleistais ligos atvejais, kai nepadeda ilgalaikis konservatyvus gydymas. Operacijos metu į būgnelį įstatomi ventiliaciniai vamzdeliai. Chirurginio gydymo trūkumai yra pooperaciniai būgnelio randai ir tai, kad chirurginis gydymas šios ligos atveju neapsaugo nuo ligos atsikartojimo ir pakartotinių operacijų.

Straipsnį parengė gyd. Evaldas Butkus, Europos nosies ligų gydytojų asociacijos narys

Žiūrėti straipsnį Šiaulių naujienų portale

sukurta MobStudio.biz 

į viršų